יצירת קשר
מלא/י את פרטיך ונחזור
אליך בהקדם


 מתחיל/ה עבודה חדשה נמצא/ת במעבר בין עבודות שמירה על זכויות ביטוחיות מעוניינ/ת בהצעה לקופת גמל להשקעה אחר

אנחנו מתחייבים ליצור עימך קשר במסגרת שלושה ימי עסקים ממועד פנייתך. ככל שלא נוצר עמך קשר במשך שלושה ימי עסקים ממועד פנייתך, אנא צור עימנו קשר בדחיפות בטלפון 2000*

מבטחים קריירה מבטחים קריירה

ארבעה דברים שחשוב שתדעו אם סיימתם את עבודתכם

תפריט תפריט
בסיום עבודה, יש לא מעט דברים שחשוב לדעת וגופים מולם צריך להתנהל

סיימתם לעבוד? ארבעה דברים שחשוב שתדעו

תרצו או לא, היום הזה מגיע. בסיום עבודה, מרצון או שלא, יש לא מעט דברים שחשוב לדעת וגופים מולם צריך להתנהל. המדריך הבא ירכז עבורכם את הדברים החשובים אותם כדאי שתדעו:

1. מי זכאי לקבל דמי אבטלה

2. איך אני שומר על הזכויות בקרן הפנסיה

3. למה צריך למלא טופס 161א

4. האם אני זכאי לכספי פיצויים

זכאות לדמי אבטלה

הדבר הראשון שצריך לדאוג לו כשמקבלים את ההודעה על סיום התפקיד הוא מכתב פיטורים. קבלת מכתב פיטורים היא זכות הבסיסית של המפוטר ועל כן אם לא קיבלתם מכתב כזה גשו למעסיק ודרשו אותו. המכתב מספק אסמכתא לפיטורים ומציין במפורש באיזה תאריך הם נכנסו לתוקף, אך הסיבה שהופכת אותו לכל כך חשוב היא שבלעדיו לא יוכל המפוטר לקבל דמי אבטלה.
הביטוח הלאומי דואג להבטיח למובטל אמצעי מחיה בתקופת האבטלה עד שיצליח למצוא עבודה חדשה. דמי האבטלה משולמים למי שהיה עובד שכיר והוא רשום בלשכת שירות התעסוקה כמחוסר עבודה, ומתייצב בשירות התעסוקה לדרוש עבודה. דמי אבטלה ישולמו למי שפוטר מעבודתו או מי שסיים את העבודה מרצונו.
עליכם לפנות ללשכת שירות התעסוקה מיד עם הפסקת העבודה, ולהתייצב בלשכה במועדים קבועים כפי שייקבעו על ידה.
אחרי שנרשמתם ללשכת התעסוקה הגיע הזמן לפנות לסניף המוסד לביטוח לאומי ולהגיש טופס תביעה לדמי אבטלה. לשם כך יש להצטייד מראש בתעודת זהות, מכתב פיטורים, אישור מהמעסיק על תקופת ההעסקה ו-12 תלושי המשכורת האחרונים.

שמירת הזכויות בקרן הפנסיה

מלבד החיסכון לפנסיה, קרן הפנסיה כוללת שני כיסויים ביטוחים: ביטוח למקרה של מוות וביטוח אבדן כושר עבודה.
בעת הפסקת ההפקדות לקרן הפנסיה, יפסקו שני הכיסויים. באפשרותכם לשמור על הכיסוי הביטוחי עד שתתחילו בעבודה חדשה.

 

כיצד ניתן לשמור על הכיסוי הביטוחי?

בעת הפסקת העבודה, הכיסוי הביטוחי ישמר באופן אוטומטי לתקופה של 5 חודשים (כפוף לתקנון הקרן), תקופה זו נקראת ארכת ביטוח. במהלך תקופה זו עלות הכיסוי הביטוחי יורדת מהחיסכון הקיים לכם בקרן הפנסיה.
במהלך תקופת ארכת הביטוח עליכם לעדכן את קרן הפנסיה כיצד אתם מעוניינים לשמור על הכיסוי בקרן. האפשרויות העומדות בפניכים:

הסדר ריסק, לפרטים נוספים לחץ כאן.
הפקדה לקרן באופן עצמאי, לפרטים נוספים לחץ כאן.
לצורך שמירה על הזכויות בקרן, ניתן לפנות לנציגי קרן הפנסיה, לפרטים נוספים לחץ כאן.

מילוי טופס 161א'

כל עובד שמסיים את עבודתו נדרש למלא טופס שנקרא, הודעת עובד עקב פרישה מעבודה, טופס 161א. את הטופס המלא יש להעביר לפקיד השומה במקום המגורים. חלק ממקומות עבודה מאפשרים להשאיר את הטופס המלא אצלם והם אלה שדואגים להעביר את הטופס למס הכנסה. שים לב, גם אם לא אמרו לך זאת במקום העבודה, אתה עדיין חייב במילוי טופס 161א.

למה כל כך חשוב למלא טופס 161א?

סיימת לעבוד, מגיע לך לקבל כספי פיצויים אבל החלטת שלא למשוך אותם. יכל להיות שאתה עדיין חייב כסף למס הכנסה. תקנה של מס הכנסה קובעת כי במידה וכספי הפיצויים שלך חייבים במס, ואפילו אם השארת אותם בקופה (קרן פנסיה, ביטוח מנהלים או קופת גמל) אתה עדיין חייב כסף למס הכנסה.
למעשה, בטופס 161א, מסביר העובד לרשויות המס מה הוא מתכוון לעשות בכספי הפיצויים.

זכאות לכספי פיצויים

חוק פיצויי פיטורים מגדיר כי מי שזכאי לפיצויי פיטורים הוא מי שעבד שנה אחת ברציפות אצל מעסיק אחד ופוטר. אך למרות זאת ישנם מספר מקרים בהם ניתן לזכות בפיצויים גם מבלי שפיטרו אותך.
בין המקרים שנכנסים תחת הגדרה זו אפשר למצוא הרעה ממשית בתנאי העבודה, התפטרות בשל מצב בריאותי לקוי, התפטרות של הורה תוך 9 חודשים מיום הלידה לצורך טיפול בילד וכד'
גם אם אתה לא זכאי לפיצויים אתה זכאי שהם ישארו בחיסכון לפנסיה

חשוב לדעת, כי במקרים רבים בהם סיימתם את העבודה מרצונכם, אתם עדיין אתם זכאים להשאיר את כספי הפיצויים במסגרת קרן הפנסיה. מי שהופקדו עבורו כספים לפנסיה במסגרת צו ההרחבה לפנסיית חובה. כספי הפיצויים שהופקדו עבורו לקרן יישארו ברשותו והמעסיק אינו יכול לדרוש אותם חזרה.
באופן דומה, כל מי שחתום על סעיף 14 זכאי שכספי הפיצויים יישארו במסגרת תכנית הפנסיה שלו.

חשוב לזכור, כי כספי הפיצויים יישארו כחלק מהחיסכון הפנסיוני שלכם אם תשמרו עליו עד לגיל פרישה. במידה ותבקשו לשבור את התכנית לפני גיל הפרישה. המעסיק יהיה זכאי לקבל חזרה את כספי הפיצויים.

© כל הזכויות שמורות מנורה מבטחים 2014

עיצוב ובנייה: ליקוויד